Odkamienianie ekspresu – jak to zrobić?

Regularne odkamienianie ekspresu to bardzo istotna czynność. Powinien o niej pamiętać każdy posiadacz ekspresu do kawy – bez wyjątku. Zwłaszcza jeżeli chce, aby jego sprzęt służył mu jak najdłużej! A w dzisiejszym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo odkamienić ekspres.

Dlaczego trzeba odkamieniać ekspres do kawy regularnie?

Odkładanie się kamienia w ekspresie jest spowodowane twardością wody i zawartymi w niej solami mineralnymi. Uniemożliwia ono swobodny przepływ wody, spowalnia jej podgrzewanie i zwiększa zużycie energii elektrycznej. Oprócz tego, kamień na instalacji zdecydowanie pogarsza smak i aromat kawy. Jeżeli przez długi czas nie będziesz się go pozbywał, w końcu doprowadzi do całkowitej awarii urządzenia, które przestanie spełniać swoją funkcję.

Nawet w przypadku wbudowanego filtra do wody, lub używając wyłącznie wodę filtrowaną, kamień prędzej czy później się pojawi. Dlatego właśnie odkamienianie ekspresu jest bardzo ważne i należy je systematycznie przeprowadzać.

Produkty do odkamieniania ekspresu

Na rynku można natrafić na środki do usuwania kamienia:

  • odkamieniacz w tabletkach,
  • odkamieniacz w płynie,
  • odkamieniacz w proszku.

Od Ciebie (albo od modelu Twojego ekspresu) zależy, która forma będzie najlepsza. Wszystkie powyższe sprawdzają się doskonale i skutecznie usuwają kamień.

Pamiętaj jednak, aby używać dedykowanych produktów do odkamieniania, zgodnych z producentem i modelem Twojego ekspresu. Unikniesz wtedy ryzyka, że w przypadku awarii ekspresu Twoja reklamacja zostanie odrzucona.

Odkamienianie ekspresu automatycznego

Ekspres automatyczny, który będzie regularnie czyszczony z kamienia, będzie działał prawidłowo o wiele dłużej, niż zaniedbany. A każdy posiadacz tego typu maszyny do zaparzania kawy wie, że nie jest to tania inwestycja. Warto mieć na uwadze, że aby przeprowadzić odkamienianie prawidłowo, nie wymaga się od nas większego działania. Wystarczy uruchomić odpowiedni program na panelu za pomocą jednego przycisku.

Do zbiornika na wodę wlewamy stosowny roztwór odkamieniający. W trakcie odkamieniania należy obserwować panel, aby reagować odpowiednio na wyświetlające się komunikaty.

Odkamienianie ekspresu przelewowego

Odkamienianie ekspresu przelewowego jest również łatwe i przyjemne. Wymaga odrobinę więcej działań, ale nie powinno sprawić większego problemu.

Płyn, proszek lub tabletkę rozpuszczamy w wodzie, zgodnie z instrukcją, a następnie przelewamy do pojemnika na wodę. Uruchamiamy klasyczny proces parzenia kawy, aż zbiornik na wodę zostanie całkowicie opróżniony. Woda, która zgromadziła się w dzbanku idzie do zlewu, a następnie trzykrotnie przeprowadzamy proces zaparzania, przy użyciu wody czystej. Gotowe!

Polecamy serwis ekspresów w Łodzi, który przeprowadzi dla Ciebie proces odkamieniania ekspresu – w korzystnej cenie!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.