Co zrobić gdy ekspres do kawy nie pobiera wody?

Ekspres do kawy jest wyposażeniem, które coraz częściej spotyka się nie tylko w biurach, dużych firmach, ale także w naszych domach. Domowa kawa z ekspresu jest w stanie uratować ciężki poranek albo być ukojeniem w trakcie dnia pełnego obowiązków. Jednak nawet wysokiej jakości ekspresy do kawy czasami się psują. Jeżeli w Twoim urządzeniu również zdarzyła się awaria, nie panikuj i zapoznaj się z jedną z najczęściej występujących usterek w ekspresach do kawy! Zapraszamy do lektury!

Ekspres do kawy nie pobiera wody – przyczyny

Zastanawiasz się, co zrobić gdy Twój ekspres do kawy nie pobiera wody? Przyczyny tej usterki mogą być różne. Ekspres do kawy może nie pobierać wody ze względu na to, że nastąpił zły montaż zbiornika na wodę. Sprawdź, czy zbiornik został dokładnie umieszczony w przedniej części sprzętu. Natomiast, gdy zbiornik znajduje się u góry ekspresu, zobacz, czy nie znajdują się pod nim jakiekolwiek zanieczyszczenia.  

Niekiedy ekspres do kawy nie pobiera wody, gdy obieg wody w urządzeniu został zatkany. Przyczyną zatkanego obiegu wody może być kamień lub powietrze, które się w nim znajduje. Jeżeli przyczyną jest kamień, należy odkamienić ekspres, a wszystko powinno wrócić do normy. Niektóre ekspresu w automatyczny sposób pokazują, że nadszedł czas na odkamienienie ekspresu. Jeżeli Twoje urządzenie nie posiada takiej funkcji, musisz pilnować tego na własną rękę.

Co w sytuacji, gdy ekspres został odkamieniony, a problem nadal pozostał nierozwiązany? Warto spróbować odpowietrzyć urządzenie. Jak to zrobić? Aby odpowietrzyć ekspres do kawy, można przepuścić przez niego około pół litra gorącej wody. Zazwyczaj już taka ilość pomaga pozbyć się problemu.

Jak prawidłowo odpowietrzyć ekspres do kawy?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Samodzielne odpowietrzenie ekspresu do kawy nie jest trudne i nie powinno Ci przysporzyć kłopotów. Aby odpowietrzyć ekspres do kawy należy przepuścić przez urządzenie około 0,5 litra gorącej wody. Na panelu sterującym ustaw opcję „płukanie”. Pamiętaj o tym, że wyjątkowo istotny jest jednostajny wypływ wody przez ekspres. Pompa zasysa wodę z pojemnika na podstawie wyliczeń przepływomierza. Obieg zostanie napełniony i skutecznie przepłukany.

Ważne, aby wszystkie elementy typu tacka ociekowa czy zaparzacz były na swoim miejscu, w innym przypadku proces się nie rozpocznie. Czynność ta przywróci prawidłowe ciśnienie w ekspresie.

Kolejną przyczyną usterki może być niesprawny przepływomierz. Należy skontrolować czy element kręci się i czy nie dostały się tam żadne zanieczyszczenia. Warto również sprawdzić, czy pompa pracuje prawidłowo.

Jeżeli wykluczysz już wyżej wymienione przyczyny, należy jeszcze sprawdzić, czy kranik gorącej wody nie został zatkany. W tym celu wyciągnij zewnętrzny element od panarello lub spieniacza do mleka i przyjrzyj się, czy końcówka nie jest pokryty kamieniem lub innymi zanieczyszczeniami.

Ekspres do kawy nie pobiera wody – podsumowanie

Mamy nadzieje, że udało Ci się rozwiązać przyczynę tego, że Twój ekspres do kawy nie pobiera wody. Bardzo ważne jest wykonywanie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, aby awarie w ekspresie zdarzały się jak najrzadziej. Jeżeli potrzebujesz do tego pomocy specjalistów, wejdź na serwis i naprawa ekspresów do kawy.

 

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.