Dowiedz się, kto wynalazł ekspres do kawy!

Jeśli chcesz dowiedzieć się kto wynalazł ekspres do kawy, koniecznie przeczytaj tekst poniżej!

Już od bardzo wielu lat mnóstwo ludzi pracowało i nadal pracuje nad tym, aby teraz często przy użyciu jednego przycisku przygotować każdy rodzaj kawy. Jeżeli chcesz poznać historię związaną z odkryciem aromatycznego napoju oraz ekspresu do kawy, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Kto wynalazł ekspres do kawy?

Początkowo kawę parzono w naczyniach przypominających dzisiejsze woki. Pierwszym, innowacyjnym jak na tamte czasy urządzeniem do przygotowywania kawy był dzbanek de Belloya, który powstał w 1800 roku. Następnie, dopiero 6 lat później naukowiec Benjamin Thompson, znany również pod pseudonimem hrabia Rumford, wynalazł pierwszy zaparzacz z sitkiem ubijającym. Kawa była coraz bardziej znanym napojem, ale w dalszym ciągu zastanawiano się nad tym, jak udoskonalić oraz skrócić proces jej przygotowywania. Zaczęto otwierać kawiarnie, które cieszyły się zainteresowaniem. Niestety goście musieli stać w długich kolejkach ze względu na dosyć uciążliwy proces parzenia kawy.  Rożne źródła donoszą, że wielu ludzi pracowało na ostateczny sukces wynalezienia pierwszego ekspresu do kawy. Niektóre z nich wskazują Louisa Bernarda Babauta jako pierwszego wynalazcę, który stworzył prototyp dzisiejszego ekspresu do kawy już w 1822 roku. Inne podają Edwarda Loysela de Santis, który miał wynaleźć takie urządzenie w 1843. Zdania są podzielone, jednak wiadomo, jak działał prototyp.

Urządzenie wykorzystywało parę do przepuszczania gorącej wody przez filtr, w którym znajdowała się zmielona kawa. Dopiero w 1855 roku urządzenie zyskało należyty mu rozgłos, gdy zaprezentowano je publiczności na wystawie we Francji. Stał się wówczas naprawdę popularny, ponieważ w ciągu godziny był w stanie zaparzyć prawie 1000 filiżanek espresso. Pokładano w tym urządzeniu nadzieje dla wielu ówczesnych biznesów. Po jakimś czasie, gdy emocje opadły, okazało się, że nie jest tak idealne, jak początkowo mogłoby się wydawać. Ekspres niestety miał tendencje do wybuchów oraz przepuszczania fusów do naparu.

Włosi wyjątkowo zainteresowali się tematem parzenia kawy w ekspresach i to oni mogą być dumni z wynalezienia prawdziwego ekspresu do kawy. Tworzyli coraz to nowsze modele ekspresów na podstawie licznych eksperymentów i żmudnej pracy. Jako pierwszego wśród Włochów, którzy przyczynili się do wynalezienia ekspresu do kawy wymienia się Angelo Moriondiego. Rozrysował on ze szczegółami projekt urządzenia oraz opatentował go w 1884 roku (na okres 6 lat). W kolejnych latach następni ludzie, których nazwisk często nie znamy, udoskonalali projekt tej maszyny do parzenia kawy, aż do roku 1901. Był to czas, kiedy finalnie Luigi Bezzera opatentował ekspres do kawy, a 5 lat później przedstawił go na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.

Jak widzisz wiele lat musiało upłynąć, abyś teraz mógł cieszyć się smakiem swojego ulubionego, aromatycznego napoju. Dzisiejsze ekspresy do przyrządzania kawy są w stanie wyczarować każdy rodzaj kawy. Niekiedy dzieje się to bez Twojego udziału, potrzebne jest wciśnięcie tylko jednego przycisku.

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.