Idealny ekspres do kawy latte

Uwielbiasz smak aromatycznej i delikatnej kawy latte z puszystą pianką na wierzchu? Nie ma nic lepszego niż świetnie wywarzony smak, aromat i obłędny wygląd napoju, bo przecież jemy również oczami. Teraz przedstawimy najważniejsze kryteria wyboru ekspresów, z których pomocą przygotujesz najlepsze latte na świecie w swoim domowym zaciszu.

Jak zrobić latte?

Zacznijmy może od krótkiego scharakteryzowania tego pysznego napoju, który uwielbiany jest przez większość kawoszy na świecie. Kawa latte jest bardzo delikatna, ale jednocześnie posiada odpowiednią dawkę kofeiny. To połączenie espresso z mlekiem i oczywiście mleczną pianką, przez co tworzą się kolejne warstwy tego napoju. Najczęściej jest on przygotowywany w wysokich i przeźroczystych szklankach, aby efekt ułożenia był widoczny na pierwszy rzut oka.

Oczywiście powstało już wiele odmian latte i można też spotkać się z wersją smakową, gdzie na samo dno dodawany jest syrop o smaku czekoladowym, karmelowym, waniliowym, orzechowym czy jakimkolwiek innym. Przygotowanie tego napoju wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego poniżej znajdziesz ekspresy, którymi wykonasz przepyszną latte w domowych warunkach.

Ekspres ciśnieniowy i piętrowa latte

Mowa tu o ekspresach automatycznych i kolbowych. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej polecane osobom mniej doświadczonym i z mniejszym nakładem wolnego czasu, ponieważ tutaj za sprawą jednego przycisku przy systemie automatycznego spieniania mleka możesz przygotować idealną latte. Nie potrzebujesz żadnych wskazówek ani przepisów – wszystko jest gotowe w kilka sekund bez większego wysiłku.

Jednak dla bardziej ambitnych polecamy wypróbować swoje siły na ekspresach kolbowych, które posiadają najczęściej samą dyszę spieniającą. Wówczas trzeba osobno spienić mleko i dodać je na samym końcu do gotowego espresso i warstwy mleka. Nie jest to proste zadanie, ale też nie jest ono niemożliwe. Tylko dobre ekspresy do kawy będą wyposażone w nowoczesne systemy spieniania mleka, które oczywiście trzeba za każdym razem dokładnie wyczyścić, by zapobiec powstawaniu zanieczyszczeń i bakterii. Wyjątkiem są najnowocześniejsze modele, które automatycznie konserwują i czyszczą układ spieniania mleka.

Ekspres na kapsułki i latte gotowe

Innym rozwiązaniem jest wybór ekspresu kapsułkowego, gdzie wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę, wsadzić ją do otworu w ekspresie – klik – i kawa latte zrobiona. Tutaj pojawia się zupełnie inny problem ograniczenia się jedynie do napojów od jednego producenta. Należy pamiętać, że w przypadku ekspresów na kapsułki można korzystać wyłącznie z kaw od dedykowanego producenta. Nie ma zatem możliwości, by wypróbować inne rodzaje latte albo pozostałych kaw o innych smakach, mieszankach i aromatach.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.