Ekspres do kawy – rodzaje

Najwyższy czas, byś poznał wszystkie możliwe warianty zaparzaczy do kawy – od najstarszych metod parzenia po najnowocześniejsze ekspresy automatyczne. Dzisiaj poznasz je wszystkie wraz z najważniejszymi zaletami, które mogą przeważyć nad ich wyborem. Przekonaj się, który z ekspresów będzie najlepiej pasował do Twoich kawowych nawyków.

Zaparzacz do kawy

Należy do alternatywnych metod parzenia kawy, co inaczej można nazwać kawiarką. Obecnie znajdziesz je wielu sklepach, gdzie najczęściej przyjmują postać szklanych dzbanków. Przygotowywanie w nich kawy jest banalnie proste, ponieważ wystarczy wsypać odpowiednią ilość łyżek kawy, a następnie zalać wrzątkiem, przykryć praską i odczekać kilka lub kilkanaście minut, by napój być gotowy do wypicia.

Sposób ten jest dość szybki i możliwe jest przygotowanie większej ilości kawy, jednak nie każdy jest fanem wyłącznie kawy czarnej. Tutaj zaczynają pojawiać się pewne przeszkody w przygotowaniu innych rodzajów kaw, a poza tym istnieje ryzyko przedostania się fusów do filiżanki, co sprawia pewien dyskomfort podczas picia ulubionej kawy z rana.

Ekspres przelewowy

To również wspomnienie z poprzednich lat, ponieważ był to najczęściej widywany sprzęt w biurach czy instytucjach, gdzie kawa była podstawą do funkcjonowania. Obecnie coraz rzadziej można spotkać ekspresy przelewowe, ale te z pewnością są już wygodniejsze niż kawiarki. Przygotowanie kawy nie jest tutaj bardzo pracochłonne, a przygotowana w dzbanku kawa wystarcza na kilka filiżanek kawy. Jedynym minusem jest tutaj konieczność codziennej konserwacji i czyszczenia ekspresu wraz z poszczególnymi elementami. W dodatku przygotowanie kawy z mlekiem musi odbyć się już osobno bez możliwość automatycznego spienienia mleka.

Ekspres na kapsułki

Ekspresy do kawy na kapsułki są świetnym rozwiązaniem, jeśli masz już ulubioną markę i producenta kawy, który posiada monopol na kapsułki w danym modelu ekspresu. Nie można w tym przypadku kupić innych kapsułek i używać ich w konkretnym ekspresie, jeśli nie są specjalnie dedykowane. To spore ograniczenie, ale tak jak wspomnieliśmy – nie dla osób, którym smak i aromat danej kawy odpowiada. W takim razie będziesz miał możliwość przygotowania w krótkim czasie różnego rodzaju napojów kawowych – od klasycznego espresso po smakowe latte i czekoladę na gorąco.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Wbrew pozorom wcale nie są one trudne w obsłudze, a jedynie czasochłonne. To jednak nie problem dla wielbicieli kawy, którzy piją ją nie dla pobudzenia czy samego smaku, ale codziennego rytuału i spędzenia miło czasu w gronie bliskich. Ekspresy kolbowe są również polecane przez profesjonalnych baristów, którzy za sprawą swojej wiedzy i umiejętności potrafią przygotować prawdziwie wyjątkowe kawy właśnie z użyciem ekspresu z kolbą. Przygotowanie kawy może być również kwestią indywidualną, ponieważ sam decydujesz o ilości kawy, temperaturze grzania wody, ciśnieniu i wielu innych kwestiach, które decydują o smaku Twojej kawy.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

To najnowocześniejsze rozwiązanie zaparzania kawy, które może być dodatkowo wyposażone w całą masę innych funkcji – zapamiętywania parametrów kawy, połączenia z aplikacją w smartfonie, podgrzewania filiżanek czy w postaci samego młynka do kawy wbudowanego w ekspres. Ponadto może posiadać też system spieniania mleka do idealnego latte, a co najlepsze, ekspresy te często samodzielnie się oczyszczają i konserwują w miarę potrzeby. To istny cud technologii dla prawdziwych kawoszy przyszłości, którym zależy na wygodzie i jakości jednocześnie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.