Jak wybrać najlepszy domowy ekspres do kawy?

Marzysz o ekspresie do kawy we własnym domu, ale nie wiesz na jaki model się zdecydować? To nic trudnego! Z nami wybierzesz najlepsze urządzenie!

Aromatyczna kawa z samego rana to dla wielu osób obowiązkowy punkt każdego dnia. Jeżeli tak samo jest u Ciebie, kawa ziarnista 1kg na pewno przyda się również w Twoim domu. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem małej czarnej, czy uwielbiasz kawy mleczne, smakowe, dobry ekspres to gwarantowany smak aromatycznego napoju. Zapewni on pyszny napar, który pobudzi Cię oraz wprawi w dobry nastrój na cały dzień.

Rodzaje ekspresów do kawy

Na rynku istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy, dlatego często trudno nam się zdecydować na ten jeden jedyny model. Ekspresy do kawy dzieli się zwyczajowo na 4 główne rodzaje:

  • Ekspresy ciśnieniowe kolbowe – to najbardziej wymagający typ ekspresu jeżeli chodzi o jego obsługę i konserwację. Jednocześnie są one najbardziej doceniane przez profesjonalnych baristów, którzy nie wyobrażają sobie pracy z innym sprzętem. Najczęściej używane są w hotelach, gastronomii oraz kawiarniach.
  • Ekspresy ciśnieniowe automatyczne – przy ich pomocy przygotujesz również pyszną, aromatyczną kawę. Jednak nie musisz się znać na rytuałach jej parzenia. Za pomocą paru ruchów, a czasem nawet jednego przycisku (tzw. ekspresy „One Touch”) możesz zaparzyć każdy rodzaj kawy. W porównaniu z ekspresami kolbowymi to duża oszczędność czasu.
  • Ekspresy ciśnieniowe na kapsułki – omija się w nich etap mielenia kawy, ponieważ do jej wykonania używasz specjalnie przygotowanych kapsułek. W ich wnętrzu znajduje się odpowiednio przyrządzona mieszanka dedykowana danemu typowi np. espresso, latte, cappuccino. W zależności od upodobań i nastroju możesz w prosty sposób wyczarować pożądany napój. Niektórzy odrzucają ten typ ekspresu ze względu na to, że kawa nie jest parzona ze świeżo zmielonych ziaren.
  • Ekspresy przelewowe – są najprostsze zarówno w obsłudze, jak i w swojej budowie. Jak sama nazwa wskazuje, woda przelewana jest przez zmieloną kawę. Urządzenie posiada filtr i w ten sposób uzyskuje się smaczny napar bez fusów. Zaletą tego rozwiązania jest również stosunkowo niska cena oraz możliwość przyrządzenia dużej ilości napoju w krótkim czasie.

Domowy ekspres do kawy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Grubość oraz jakość zmielonych ziaren odpowiadają za moc i jakość naparu. Im drobniej zmielona kawa, tym jest mocniejsza. Również im bardziej precyzyjnie oraz równomiernie zmielone ziarna, tym kawa jest lepsza. Jeśli zdecydujesz się na ekspres ciśnieniowy kolbowy lub automatyczny, warto sprawdzić, czy wybrany model zawiera opcję regulacji grubości zmielenia ziaren.

Warto też wziąć pod uwagę rodzaj i jakość wbudowanych młynków do kawy. Fani mlecznych kaw powinni zwrócić uwagę na system spieniania mleka. Może odbywać się manualnie przez specjalną końcówkę lub automatycznie. Zapytaj także profesjonalistę o sposób czyszczenia i konserwacji danego ekspresu. Dodatkowym atutem niektórych ekspresów do kawy jest możliwość personalizacji napoju poprzez np. wybór temperatur czy proporcji kawy do mleka.

Jak widzisz wybór domowego ekspresu do kawy nie musi być trudny. Mamy nadzieje, że z naszą pomocą wybierzesz swoje ulubione urządzenie. Najlepszej jakości ekspresy do kawy znajdziesz w sklepie Świat Ekspresów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.