Jaki młynek do kawy wybrać?

Na smak kawy ma wpływ bardzo wiele czynników, o których być może nawet nie masz pojęcia. Na finalny smak oraz jakość napoju wpływa między innymi sposób zmielenia kawy, rodzaj mieszanki kawowej czy stan ekspresu do kawy. Stoisz przed zakupem młynka do kawy? Przeczytaj koniecznie poniższy tekst, w którym znajdziesz przydatne informacje na temat młynków do kawy. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zainwestować w dobry młynek do kawy?

Każdy miłośnik kawy wie o tym, że nie można przecenić napoju zaparzonego ze świeżo mielonych ziaren kawy. Właściwości kawy utrzymują się do kilkunastu minut po jej zmieleniu, po czym kawa niestety traci znaczną część walorów smakowych i zapachowych. Z tego względu warto zrezygnować z zakupu zmielonej już kawy lub kawy rozpuszczalnej na rzecz kawy ziarnistej.

Mielenie kawy w domu tuż przed parzeniem kawy ma jeszcze inne zalety. W ten sposób możesz samodzielnie zadecydować, jak grubo zmielić kawę, by była idealna do parzenia kawy w wybrany przez Ciebie sposób. Czy wiesz, że inaczej należy mielić kawę na espresso, inaczej do parzenia w kawiarce, inaczej do chemeksu, a jeszcze inaczej do parzenia w tygielku czy french pressie.

Teoretycznie do zmielenia ziaren może posłużyć Ci jakikolwiek młynek, jednak warto wybrać dobrej jakości urządzenie, które sprawi, że ziarna kawy będą zmielone idealnie. Nieodpowiednio zmielone ziarna sprawią, że nasz ulubiony napój stanie się po prostu niesmaczny i mało aromatyczny.

Co jeszcze ma wpływ na smak kawy? Jeżeli na co dzień korzystasz z ekspresu do kawy, ważne jest również to, aby zadbać o jego higienę oraz konserwację. Należy pamiętać o regularnym przepłukiwanie wężyków czy odkamienianiu ekspresów. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o pielęgnacji ekspresu do kawy? Przeczytaj tekst: jak odkamienić ekspres delonghi? Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji, które mogą przydać Ci się na co dzień. Twój ekspres uległ awarii i nie wiesz jak naprawić go na własną rękę? Klinika ekspresów to miejsce, w którym naprawa wszystkich ekspresów do kawy jest codziennością. Oddaj swoje urządzenie w ręce ekspertów i ciesz się każdego dnia przepyszną kawą!

Jakie są rodzaje młynków do kawy?

Bariści, którzy na co dzień zajmują się parzeniem kawy i wiedzą o niej wiele najczęściej wybierają elektryczne młynki do kawy ze stalowymi żarnami, które szybko, dokładnie i równo mielą ziarna. Warto wiedzieć, że o wiele większą uwagę zwracają oni na jakość młynka niż ekspresu do kawy.

Młynki do kawy dzielimy przede wszystkim na młynki żarnowe i młynki ostrzowe. Młynek żarnowy mieli kawę na równe części, z kolei młynek ostrzowy ściera ziarna na nierówne drobinki, a w procesie tym powstaje znaczna ilość pyłu. Z tego względu lepiej postawić na młynek żarnowy. Nierówno zmielone ziarna i pył odpowiadają za goryczkę w kawie oraz obniżają jakość napoju.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.