Jaki młynek do kawy wybrać?

Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy z pewnością wiesz, że na jej smak wpływa nie tylko wybór odpowiedniej mieszkanki kawowej, ale także wysokiej jakości ekspres do kawy czy sposób w jaki zostały zmielone ziarna. Jednak często trudno zestawić ze sobą i porównać młynek automatyczny oraz młynek ręczny. Do zadań obu należy mielenie kawy, ale przeznaczone są dla innych osób. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się w podróży, drugie podczas leniwych poranków bądź przyjęć, kiedy musisz przygotować kilka lub kilkanaście filiżanek kawy na raz.

Wiele osób zastanawia się, jaki młynek do kawy wybrać, elektryczny czy ręczny? Jeżeli Ty również zadajesz sobie takie pytanie, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem!  

Młynek do kawy – na co zwrócić uwagę?

Chcąc wybrać idealny młynek należy zastanowić się przede wszystkim nad Twoimi preferencjami dotyczącymi smaku oraz jakości parzonej kawy. Ważny jest także budżet, jaki chcesz wydać na to urządzenie. Warto pamiętać, że dobry młynek do kawy to już wielki krok na przód do idealnie zaparzonego espresso oraz innych kawowych specjałów. Warto zatem postawić na najlepsze urządzenie, na jakie jesteś sobie w stanie pozwolić.

Rodzaje żaren w młynkach do kawy

Dobry młynek do kawy musi być zbudowany z żaren, czyli dwóch elementów, płaskich bądź stożkowych, między które wpadają ziarna kawy i są przez nie mielone. Młynki do kawy ostrzowe, nazywane też udarowymi często są krytykowane przez miłośników wysokiej jakości kawy. Z czego wynikają negatywne opinie?

W tego typu młynkach kawa nie jest mielona, a siekana przez szybko wirujące ostrza. W efekcie, niezależnie od ustawień grubości mielenia, kawa będzie bardzo nierówno zmielona, co przełoży się na pewno na jej smak. Kawa smakuje najlepiej, gdy jej ziarna są zmielone równomiernie, a przemiał jest jednolity.

Powszechnie poleca się młynki żarnowe. Dzielą się one na płaskie i stożkowe. Dobrze zaprojektowany młynek sprawia, ze żarna nie przesuwają się i zostają na swoim miejscu w czasie pracy. Ważny jest również materiał, z którego wykonane są żarna. Najczęściej spotykane to ceramiczne i stalowe. Pierwsze spotkacie w większości młynków ręcznych, drugie w niektórych ręcznych i w większości elektrycznych. Powszechnie uważa się, że najlepsza są żarna stalowe.

Czy warto zdecydować się na ręczny młynek do kawy?

Ręczny młynek do kawy to z pewnością rozwiązanie zajmujące najmniej miejsca w kuchni. Doskonale odnajdzie się także w plecaku bądź torbie, zatem można go z powodzeniem zabrać ze sobą, gdziekolwiek zechcesz. Ręczne młynki do kawy są lekkie i nadają się do metod przelewowych i kawiarek. Nie są jednak polecane do przygotowywania mieszanki do espresso.

Jaki młynek do kawy wybrać – podsumowanie

Dobrze zmielone ziarna to jedna z tajemnic idealnej kawy. Z tego względu warto wyposażyć się w młynek dobrej jakości. Zastanów się jakie są Twoje potrzeby i czego wymagasz od tego urządzenia. Zarówno młynki elektryczne, jak i ręczne znajdą swoich użytkowników. Jeżeli potrzebujesz wysokiej jakości ekspresu lub młynka do kawy wejdź na www.swiatekspresow.pl

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.