Jak odpowietrzyć zapowietrzony ekspres do kawy?

W sytuacji kiedy Twój ulubiony ekspres do kawy odmawia posłuszeństwa, może to całkiem dosadnie popsuć humor z samego rana. Jedną z przyczyn awarii ekspresu może być jego zapowietrzenie. Sytuacja ta jest określonych przypadkach bardzo uciążliwa, ale można sobie z nią bardzo prosto poradzić. Postaramy się dzisiaj pomóc Ci, wymieniając skuteczne metody, które pomogą Ci odpowietrzyć zapowietrzony ekspres do kawy.

Dlaczego ekspres się zapowietrza

Zapowietrzenie ekspresu do kawy jest powodowane głównie przez dwie sytuacje:

  • wymiana filtra wody – zawsze po wymianie filtra należy przepuścić przez niego wodę, aby ekspres się napełnił.
  • zbyt mała ilość wody w zbiorniku – aby tego uniknąć, należy na bieżąco sprawdzać poziom wody w ekspresie i w razie potrzeby, na bieżąco go uzupełniać.

Jak odpowietrzyć ekspres?

Bez znaczenia jaką markę i model ekspresu posiadasz w domu, odpowietrzanie ekspresu będzie wyglądało bardzo podobnie. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć filtr wody z pojemnika. Następnie, montujemy dyszę gorącej wody i podstawiamy naczynie pod wylewki w ekspresie. Kolejnym etapem jest włożenie pojemnika z powrotem, a następnie przepuszczenie wody przez ekspres.

Aby odpowietrzyć ekspres, musisz przepuścić przez urządzenie około 0,5 litra gorącej wody. Na panelu sterującym wybierz opcję – płukanie. Ważne, aby wypływ wody przez ekspres odbywał się jednostajnie.

Pompa będzie zasysać wodę z pojemnika na podstawie wyliczeń przepływomierza, a obieg będzie napełniony i przepłukany. Jeżeli wszystkie elementy, takie jak tacka ociekowa czy zaparzacz będą w odpowiednim miejscu – cały proces odbędzie się prawidłowo, a odpowiednie ciśnienie w ekspresie przywrócone.

Nowoczesne ekspresy do kawy same informują o konieczności odpowietrzenia obiegu. Przeprowadzają też krok po kroku przez tę czynność, wyświetlając odpowiednie komunikaty na panelu. W ekspresach starszej generacji należy także przeprowadzić ten zabieg, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Odpowietrzanie zapowietrzonego ekspresu to nie jest skomplikowany proces. Wystarczy kilka kroków i możesz cieszyć się w pełni sprawnym urządzeniem. W końcu poranna kawa jest zastąpiona.

Co jeżeli nie jestem w stanie odpowietrzyć ekspresu?

Jeżeli masz problem z odpowietrzeniem ekspresu i mimo opisanych powyżej porad Twój sprzęt wciąż nie pompuje wody i nie działa prawidłowo – skontaktuj się z Kliniką Ekspresów w Zielonej Górze. Pamiętaj także, że regularny serwis ekspresów do kawy pozwala na dłużej zachować żywotność Twojego urządzenia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.