W jaki sposób wybrać ciśnieniowy ekspres do kawy?

Aby przygotować filiżankę aromatycznej kawy, niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniego ekspresu ciśnieniowego. To właśnie dzięki ciśnieniu parzona zostaje kawa, z której następnie wydobywa się głębię smaku oraz wyjątkowego aromatu. Sprawdź, jak wybrać ciśnieniowy ekspres do kawy. Z pewnością będzie on najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na szybkim i łatwym przygotowaniu kawy.

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

Działanie ekspresu ciśnieniowego polega na tłoczeniu pod wysokim ciśnieniem wody przez zmieloną kawę. W konsekwencji otrzymujemy napar espresso zakończoną puszystą pianką, czyli crema. Przeciwieństwem ekspresów ciśnieniowych są ekspresy przelewowe. Gorąca woda przelewana jest przez zmieloną kawę, która znajduje się w papierowym filtrze. Niestety podczas parzenia kawy w ten sposób, mogą wydobywać się z niej ciężko przyswajalne substancje.

Ekspresy ciśnieniowe – rodzaje

Warto zwrócić uwagę na wszystkie rodzaje ekspresów ciśnieniowych, aby móc wybrać dla siebie odpowiednie urządzenie. Do ekspresów ciśnieniowych możemy zaliczyć:

Ekspresy kolbowe – zwane inaczej ekspresami ręcznymi i jak ich nazwa wskazuje, wymagają samodzielnego przygotowania kawy. Do ekspresów kolbowych wsypuje się kawę mieloną lub niekiedy saszetki z kawą. Aby ją przygotować musimy odkręcić kolbę i wsypać na nie specjalne sitko umieszczone w portafiltrze.

Ekspresy automatyczne – jedne z najwygodniejszych oraz najczęściej wybieranych urządzeń. Cechuje się przede wszystkim szybkim działaniem oraz prostą obsługą. Przyrządzimy kawę właściwie za pomocą jednego przycisku. Ponadto mogą pochwalić się nowoczesną technologią oraz wieloma funkcjami i parametrami, dzięki którym urządzenie przygotowuje smaczną i aromatyczną kawę.

Ekspresy na kapsułki – jedne z najtańszych urządzeń oraz ekspresów, gdzie sam ekspres możemy nabyć nawet za kilkaset złotych. Z kolei warto pamiętać, że nieco droższe mogą okazać się kapsułki, ponieważ musimy kupić dedykowane od producenta kapsułki do odpowiedniego ekspresu. Idealne urządzenie, które odpowiadają na potrzeby osób, które chcą uzyskać aromatyczną kawę, bez konieczności inwestowania dużych środków w zaawansowane ekspresy automatyczne.

Najważniejsze funkcje ekspresów ciśnieniowych

Ciśnienie – najważniejszy parametr, który odpowiada za parzoną kawę. Urządzenia  niskociśnieniowe (3-4 bary) oraz wysokociśnieniowe (15-18 barów).

Temperatura grzałki – przygotowanie aromatycznej kawy espresso wymaga ogrzania wody do temperatury w przedziale 88 – 92°C.

Pojemność zbiornika na wodę – duży zbiornik na wodę najczęściej okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Dodatkowe funkcje – mowa o systemie spieniania mleka, wbudowanym młynku, podgrzewaniu filiżanek, podwójnym dozowniku czy systemie One Touch.

Szukasz dla siebie odpowiedniego ekspresu? Wybierz Nivona ekspres do kawy, który będzie praktycznym oraz funkcjonalnym urządzeniem do domowego oraz profesjonalnego użytku.

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.