Naprawa ekspresu do kawy – porady i wskazówki

Ekspres do kawy jest jednym z urządzeń, bez którego nie wyobrażają sobie dnia szczególnie miłośnicy kawowych napojów pod każdą postacią. Jednak, aby móc przygotowywać codziennie smaczną i aromatyczną kawę, dużo zależy przede wszystkim od prawidłowego działania ekspresu. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach związanych z dbaniem o ten rodzaj sprzętu. Jeśli Twój ekspres uległ awarii, dowiedz się, co zrobić, aby szybko rozwiązać usterkę. Przedstawimy również wskazówki odnośnie dbania o urządzenie. Zapoznaj się z naszym poniższym artykułem.

Naprawa i czyszczenie ekspresu

Podczas korzystania z ekspresu, a następnie jego naprawianiu czy konserwacji musisz pamiętać o:

  • Odłączeniu urządzenia od źródła zasilania, aby nie doszło do żadnych zwarć.
  • Ustawienie sprzętu w odpowiednim miejscu, np. stół lub blat kuchenny, aby wygodnie pracowało nam się z urządzeniem podczas naprawy i czyszczenia.
  • Warto do naprawy czy czyszczenia ekspresu posiada narzędzia, który przydadzą się zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach. Naprawa przy użyciu narzędzi będzie też wygodniejsza.
  • Podczas czyszczenia urządzenia warto posiadać specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia ekspresów, dzięki czemu pozbędziemy się łatwo wszystkich zabrudzeń.

Co psuje się w ekspresie do kawy?

Przede wszystkim nie ma jednego rozwiązania, które odpowiadałoby za naprawę wszystkich usterek związanych z ekspresem do kawy. Nie ma zatem uniwersalnego sposobu na naprawę.

Warto pamiętać, że przyczyną niektórych usterek są zniszczenia o-ringów lub przecieki przy uszczelkach i gumowych osłonach. Jeśli masz problem z przeciekającym ekspresem, to może być przyczyna tej usterki. W ekspresach może psuć się zazwyczaj blok zaparzacza, który nie pieni dobrze mleka lub przygotowuje odpowiedniej kawy. Problem z blokiem pojawia się również wtedy, gdy nie może wsunąć pojemnika na fusy, co mówi nam o zablokowaniu elementu. Do usterek może dojść również w wyniku awarii elektrozaworów i elektroniki, która narażona jest na zalanie. Podczas nalewania wody do pojemnika czy mleka powinniśmy uważać, aby woda nie dostała się w nieodpowiednie miejsca.

Usterki w ekspresie do kawy wynikają również często z nieprawidłowym czyszczeniem tego elementu, gdzie w wyniku zabrudzeń, kamienia i osadu pojawiają się awarie. Brak regularnego czyszczenia wpływa na zatkanie poszczególnych części, a finalnie zły smak kawy.

Gdy jednak nie uda nam się poradzić sobie z usterkami samodzielnie, potrzebna będzie pomóc fachowca lub serwisu, który specjalizuje się w naprawie ekspresów. Zdecydowanie zachęcamy, aby korzystać z dedykowanych serwisów. Dzięki temu naprawa ekspresów do kawy Saeco, Jura, Siemens, De’Longhi czy Bosch będzie znacznie łatwiejsza.

 

Co robić, aby zapobiegać usterkom ekspresu?

Usterki bardzo często pojawiają się w ekspresie, ale najważniejsze jest, aby skutecznie im zapobiegać. Dzięki temu urządzenie będzie prawidłowo działać i co najważniejsze przygotuje naszą ulubioną kawę.

  • Odkamieniaj ekspres specjalnymi preparatami po to, aby w urządzeniu nie zbierał się kamień.
  • Wymieniaj filtr do wody, ponieważ twarda woda z kranu ma zły wpływ na poszczególne części urządzenia.
  • Używaj preparatów i smarów do konserwacji urządzenia.
  • Regularnie czyść ekspres do kawy, w tym elementy takie jak pojemnik na wodę, pojemnik na fusy, pojemnik na kawę i dyszę do spieniania mleka.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.