Jak kofeina działa na organizm?

Większość ludzi pije chociaż jedną filiżankę kawy każdego dnia. Oznacza to, że codziennie przyjmuje pewną dawkę kofeiny. Kofeina jak dobrze wiemy działa pobudzająco na nasz organizm. Czy oprócz tego kofeina wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu? Czy kofeina jest zdrowa? Wszystkie najważniejsze informacje zawarliśmy w tekście poniżej. Zapraszamy do lektury!

Kofeina – najważniejsze informacje

Kofeina jest najpopularniejszą naturalną substancją pobudzającą. Pierwszy wyizolował ją niemiecki chemik Friedlieb Fredinand Runge. Kofeina pobudza działanie ośrodkowego układu nerwowego. Z tego względu na przykład wypicie już filiżanki kawy wpływa na polepszenie koncentracji, refleksu, a także poprawia nastrój.

Kofeina odpowiada również za przyspieszenie akcji serca, zwiększa siłę jego skurczu oraz łagodzi bóle migrenowe. Kofeina zawarta jest w różnorodnych produktach spożywczych. Kofeina zawarta w kawie jest w całości przyswajana przez organizm po upływie 45 minut. Najsilniej działa na układ nerwowy i receptory odpowiedzialne za metabolizm energetyczny komórek. Oprócz tego pobudza równie układ oddechowy, pokarmowy oraz krwionośny.

Istnieje wiele mitów na temat picia kawy oraz wpływu kofeiny na ludzki organizm. Jednak badacze z całego świata już nie raz przebadali tę substancje. Wyniki badań wykazują, że kofeina pita w rozsądnych ilościach wpływa pozytywnie na pracę ludzkiego organizmu.

Wypicie 3 do 5 filiżanek dziennie pobudza organizm, korzystnie wpływa na koncentracje i spostrzegawczość. Kofeina korzystnie wpływa także na proces uczenia się oraz zapamiętywania. Co ciekawe, 2-3 filiżanki kawy (do 300 mg kofeiny dziennie) nie wpływają w żaden sposób na przebieg ciąży. Taka dawka jest również bezpieczna dla dzieci matek karmiących piersią.

Nadmierne spożycie kofeiny – jak się objawia?

Jeżeli tylko dojdzie do zbyt dużego przyswajania kofeiny przez Twój organizm, łatwo to zauważyć. Mamy jednak nadzieje, że do tego nie dojdzie. Jednak warto znać objawy, dzięki którym twój organizm sygnalizuje Ci to, że należy zmniejszyć dawkę spożywanej kofeiny.

Nadmierne spożycie kofeiny może się objawiać apatią i rozdrażnieniem. Często powoduje także wyraźne osłabienie koncentracji i nerwowość. Mogą wystąpić problemy z zasypianiem oraz zachwiania rytmu dobowego.

Jak widzisz kofeina wykazuje szereg właściwości, dzięki którym pozytywnie oddziałuje na organizm. Wiemy również, że nawet jedna filiżanka kawy jest w stanie już znacząco poprawić nastrój. Z tego względu zachęcamy do odwiedzenia strony wypozyczalniaekspresow.pl, na której można wypożyczyć wysokiej jakości ekspresy do kawy.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.