Jakie są właściwości kofeiny?

Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy, pewnie spożywasz co najmniej jedną filiżankę tego aromatycznego napoju każdego dnia. Zastanawiasz się jak kawa wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu? Dobrze przygotowana kawa potrafi uratować ciężki dzień, poprawić humor, a także pobudzić Cię do działania po nieprzespanej nocy. Ten aromatyczny napój jest znany na całym świecie i towarzyszy nam przez większość życia. Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, jak kofeina wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu!

Kofeina – podstawowe informacje

Kofeina jest najpopularniejszą naturalną substancją pobudzającą. Jako pierwszy wyizolował ją niemiecki chemik Friedlieb Fredinand Runge. Substancja ta pobudza działanie ośrodkowego układu nerwowego. Z tego względu wpływa na polepszenie się koncentracji, refleksu, a także poprawia nastrój. Warto wiedzieć, że jest także odpowiedzialna za przyspieszenie akcji serca, zwiększa siłę jego skurczu oraz łagodzi bóle migrenowe.

Kofeinę można znaleźć nie tylko w kawie, ale również w innych produktach spożywczych. Jednak szczególnie ta zawarta w kawie jest w całości przyswajana przez organizm po upływie 45 minut. Najsilniej działa na układ nerwowy i receptory odpowiedzialne za metabolizm energetyczny komórek.

Zdecydowana większość przeprowadzonych badań wskazuje, że kofeina pita w rozsądnych ilościach wpływa pozytywnie na pracę ludzkiego organizmu. Jaka jest zatem całkowicie bezpieczna codzienna dawka kawy? Wypicie 3-5 filiżanek kawy dziennie w kontrolowany sposób pobudza organizm, korzystnie wpływa na koncentracje i spostrzegawczość. Kofeina korzystnie wpływa także na proces uczenia się oraz zapamiętywania. Warto wiedzieć, że spożywanie 2-3 filiżanek kawy (do 300 mg kofeiny dziennie) nie wpływa w żaden sposób na przebieg ciąży, a także jest bezpieczne dla dzieci matek karmiących piersią.

Czym objawia się nadmierne spożywanie kofeiny?

Długotrwałe spożywanie zbyt dużych dawek kofeiny może być niebezpieczne. Jakie sygnały może wysyłać Twój organizm, gdy spożywasz zbyt dużą ilość tej substancji? Nadmierne spożycie kofeiny może się objawiać apatią i rozdrażnieniem. Często powoduje także wyraźne osłabienie koncentracji i nerwowość. Mogą wystąpić problemy z zasypianiem oraz zachwiania rytmu dobowego.

Regularne spożywanie kofeiny w niewielkich dawkach może bardzo dobrze wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Jeżeli szukasz odpowiedniego ekspresu do kawy do domu, warto na początek przetestować takie urządzenie. Wynajem ekspresów saeco – sprawdź ofertę i zobacz jakie to proste!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.