Czyszczenie ekspresu do kawy – jak dbać o urządzenie?

Aromatyczna kawa o poranku to jedna z wielu przyjemności, które umożliwią dobre zaczęcie nowego dnia. Aby zaoszczędzić sobie nieco czasu oraz wysiłku warto zaopatrzyć się w odpowiednie ekspres do kawy, dzięki któremu przygotujemy ulubiony rodzaj napoju szybko i łatwo. Jednak, jeśli chcemy sprawić, żeby urządzenie mogło długo oraz prawidłowo działać, należy go regularnie czyścić. Jak zatem zadbać o ekspres do kawy? Poniższe wskazówki pomogą przedłużyć żywotność sprzętu.

Regularne czyszczenie elementów ekspresu

Jeśli posiadasz ekspres do kawy wiesz, że należy regularnie go czyścić. Nie wystarczy tylko kliknąć opcję samooczyszczanie na wyświetlaczu (gdy posiadamy ekspres automatyczny z taką funkcją). Mimo takich wariantów ekspres i tak trzeba czyścić praktycznie codziennie. Rozpocząć trzeba od wymiany wody – codziennie powinna być świeża. Inaczej możemy spodziewać się dużego osadu, a w efekcie kamienia. Ponadto należy opróżnić pojemnik z fusami oraz ziarnami i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli nieodpowiednio zadbamy o te elementy, możemy spodziewać się nagromadzenia dużej ilości zabrudzeń.

Czyszczenie systemu spieniającego

Dysza lub spieniacz do spieniania mleka muszą być regularnie czyszczone! Najlepiej przepłukać te elementy wodą oraz przetrzeć wilgotną ściereczką po każdym użyciu. To nie tylko ważne ze względu na estetykę, ale również praktykę. Mleko tworzy charakterystyczny osad, a znajdujący się nalot utrudnia spieniania mlecznej pianki. Jeśli mamy problem z czyszczeniem tego elementów, warto zaopatrzyć się w akcesoria do ekspresów do kawy w sklepie Świat Ekspresów, które ułatwią nam czyszczenie każdej powierzchni w urządzeniu. Ponadto codziennie trzeba wyjąć oraz umyć pojemnik na mleko, a jeśli nie został odpowiednio opróżniony, to schować go do lodówki. Pozostawione w pojemniku mleko może się zepsuć.

Filtrowanie wody

Na smak kawowego napoju nie wpływa tylko i wyłącznie sama kawa i jej ziarna. To również woda, która jak już wspomnieliśmy, powinna być wymieniana codziennie. Jednak, aby zachować jej świeżość, warto używać filtrowanej wody, ponieważ woda z kranu jest twarda i zostawia osad. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, zaopatrzmy się w dodatkowy dzbanek filtrujący. Osadzający się kamień może doprowadzić nawet do awarii ekspresu! Oprócz tego umieśćmy w swoim urządzeniu filtry, które mają za zadanie oczyszczać wodę i zabezpieczą ją przed zanieczyszczeniami z wody, co zagwarantuje nam uzyskanie doskonałego smaku kawy.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.