Czy kawa jest zdrowa?

Dzisiaj dowiesz się od nas o najważniejszych właściwościach kawy, która jak się okazuje powinna być pita z wielu różnych powodów. Z pewnością nie miałeś pojęcia o niektórych jej zastosowaniach i cechach, dlatego tym bardziej zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu odnośnie zdrowotności tradycyjnej kawy.

Cenne źródło kofeiny

Jak wiadomo jest to jej najważniejszy składnik, którego właściwości zostały docenione głównie w dziedzinie medycyny. Mowa między innymi o jej właściwościach przeciwdziałających migrenie, napadom astmy, ogólnemu bólowi i dodatkowo udowodniono, że kofeina działa pobudzająco. Szacuje się, że zalecana i lecznicza dawka tego składniku wynosi około 200mg, a zatem jego odwzorowaniem będą 4 filiżanki esspresso.

Pełna antyoksydantów

Kawa posiada wiele kwasów chlorogenowych i kawowych, które ostatecznie neutralizują wolne rodniki tlenowe, oczyszczają organizm z toksyn i wzmacniają mechanizmy obronne. Już niektórzy naukowcy udowodnili, że zawarte w kawie antyoksydanty mogą przyczynić się do przeciwdziałania chorobom nowotworowym, dzięki procesowi zaparzania kawy.

Poprawa pamięci i koncentracji

Za tą właściwość odpowiadają takie elementy kawy jak: kofeina, teofilina i teobromina. Te trzy składniki oddziałują na centralny układ nerwowy, a tym samym wspierają pamięć i koncentrację. Wszystko opiera się na mechanizmie przyspieszenia przepływu impulsów elektrycznych w mózgu, co pobudza nasz umysł do działania. Polepszeniu ulega nasza pamięć krótkotrwała, czego można spodziewać się po upływie około 15 minut od wypicia czarnej kawy. Natomiast dopiero po 3 godzinach od wypicia filiżanki kawy można liczyć na maksymalne możliwości swojej pamięci i koncentracji.

Przeciw Alzheimerowi i Parkinsonowi

Powstały również liczne badania na temat składników kawy, które mogłyby przeciwdziałać i neutralizować przyczyny wyżej wymienionych chorób. I znów mamy do czynienia z kofeiną, teofiliną i teobrominą, które według naukowców zmniejszają ryzyko zachorowania zarówno na Alzheimera, jak i Parkinsona. Oczywiście wszystko to należy traktować z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ codzienne wypijanie po kilku filiżanek kawy wcale nie pomoże nam uniknąć zachorowania. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w pewnym minimalnym stopniu kawa może uchronić Cię przed nieprzyjemnościami w przyszłych latach.

Wspomaganie odchudzania

To kolejna dobra wiadomość dla osób zmagających się z nadwagą, ponieważ powinny one zacząć wypijać co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie. Właśnie kofeina pomaga  i przyspiesza proces metabolizmu w organizmie, dzięki czemu równie szybko spalany jest tłuszcz. Można spotkać się z obecnością kofeiny w wielu suplementach diety, które polecane są dla osób otyłych i z nadwagą. Również wielu sportowców i trenerów personalnych poleca wypijanie kawy lub napojów z dodatkiem kofeiny, by wspomagały ich w czasie treningów i ulepszały ich przemianę materii.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.