Zasady savoir-vivre przy spożywaniu posiłków (cz. 1)

Każdy z nas codziennie spożywa różne posiłki – czasem jest to szybka przekąska w ciągu dnia albo kolacja późną porą, którą pochłaniamy ze smakiem. W takich chwilach łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach, które obowiązują przy jedzeniu. Są one szczególnie ważne, kiedy udajemy się na uroczysty obiad do restauracji czy nawet na kolację do znajomych.

W naszym dwuczęściowym poradniku opowiadamy o podstawowych zasadach savoir-vivre, które obowiązują przy stole.

Kluczowe zasady spożywania jedzenia

Celem wprowadzenia zasad savoir-vivre było ujednolicenie wzorcowych zachowań i ogólnie przyjętych norm, które polegają na zachowaniu estetyki spożywania pokarmów.

  1. Zaczniemy od zasady, która mówi o tym, że na potrawę znajdującą się na talerzu nie należy dmuchać. Jeśli posiłek jest zbyt ciepły, należy poczekać, aż ostygnie.
  2. Następnie, podczas trwania posiłku nie należy oddalać się od stołu. Nie wolno wstawać i na przykład iść po potrawę, która znajduje się po drugiej stronie stołu. W takim przypadku należy poprosić kogoś o podanie jej.
  3. W przypadku, kiedy w Twoim jedzeniu znajdzie się coś nie do zjedzenia, np. chrząstka, należy ją położyć na brzegu talerza w dyskretny sposób.
  4. Kolejno, należy pamiętać, że nie wolno sięgać ręką przed kimś ani też podawać półmiska innej osobie przed sąsiadem. Gdy jednak sytuacja tego wymaga, należy podać półmisek za plecami sąsiada lub poprosić go o przekazanie półmiska.
  5. Kiedy chcesz nałożyć potrawę z półmiska na talerz, należy wziąć pierwszy kawałek z brzegu. Niemile widziane jest przebieranie kawałków, aby znaleźć odpowiadający nam kęs. Co więcej, nie można do nakładania potraw z półmiska używać swoich sztućców.

Wynajem ekspresów do kawy saeco – jeśli kochasz pyszną kawę, która ma w sobie „to coś”, sprawdź, co mogą Ci zaoferować te niezwykłe ekspresy.

  • W momencie spożywania posiłku lewą rękę należy trzymać na krawędzi stołu po lewej stronie talerza. Prawą ręką trzyma się sztućce, a kiedy podnosimy je do ust, trzeba uważać, aby nie dotykać stołu łokciem. Należy także pamiętać o odpowiedniej postawie – nie należy nachylać się nad talerzem, ale siedzieć wyprostowanym.
  • Podczas spożywania potraw nie należy się spieszyć. Nie należy do ust wkładać zbyt dużych kawałków czy zapełniać zupą całej łyżki.
  • Posiłki powinny być spożywane niezbyt głośno.
  • Jeszcze jedna ważna zasada. Talerz, który znajduje się przed nami, powinien cały czas znajdować się w jednym miejscu. Nie wolno go przesuwać czy podnosić.

Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnika!

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...