W jaki sposób działa ekspres przelewowy?

Jeżeli podjąłeś już decyzje o kupnie ekspresu do kawy, warto przed wyborem rozważyć dostępne opcje. Ekspres do kawy będzie służył każdego dnia, więc koniecznie sprawdź wszystkie dostępne warianty. W dzisiejszym artykule opiszemy jak działa ekspres przelewowy.

Ekspres przelewowy – co to jest?

Ekspres przelewowy do kawy jest urządzeniem, dzięki któremu przygotujesz dużą ilość kawy w ciągu jednego procesu zaparzania. Jak sama nazwa wskazuje, automatycznie przelewa gorącą wodę przez ziarna zmielonej kawy. Filtry najczęściej papierowe lub metalowe blokują przedostawanie się fusów, dzięki czemu w filiżance możemy cieszyć się czarnym i aromatycznym płynem.

Ekspresy przelewowe cieszyły się największą popularnością w Polsce w latach 90. jednak wraz z pojawieniem się na rynku ekspresów automatycznych ciśnieniowych, odeszły w zapomnienie.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Zaparzenie kawy w ekspresie przelewowym jest bardzo proste. Urządzenie składa się z:

 • papierowego lub metalowego filtra,
 • zbiornika na wodę,
 • dzbanka,
 • pojemnika na kawę, obrotowy, podwieszany lub wysuwany,
 • płyty grzewczej.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

 1. Włóż filtr do pojemnika na kawę i wsyp świeżo zmielone ziarna.
 2. Wlej wodę do zbiornika.
 3. Uruchom ekspres.
 4. Woda wleje się do filtra z kawą i stworzy napój.
 5. Kawa zbierze się w dzbanku ustawionym pod filtrem.
 6. Wyciągnij dzbanek i ciesz się smakiem kawy.

Jak dbać o przelewowy ekspres do kawy?

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem czyszczenia odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Aby usunąć kamień z urządzenia należy użyć odpowiedniego środka, dostępnego w większości marketów. Całego urządzenia nie umieszczamy w wodzie. Obudowę wystarczy umyć wilgotną szmatką z odrobiną środka czyszczącego. Jeżeli jednak obawiasz się o to, czy prawidłowy wykonasz proces pielęgnacji, polecamy czyszczenie ekspresu do kawy Klinika Ekspresów.

Jeżeli zastanawiasz się, czy kupno tego urządzenia to dobry wybór, musisz zastanowić się jakie są Twoje potrzeby. Jeżeli domownicy preferują czarną kawę, to ekspres przelewowy w zupełności spełni wasze potrzeby.

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.