Lista faktów i mitów o kawie

Kawa jest napojem, który towarzyszy nam na co dzień, dodaje energii po nieprzespanej nocy, czy stanowi miły dodatek podczas spotkań z przyjaciółmi. Jeżeli jesteś miłośnikiem tego aromatycznego napoju, wiesz już zapewne wiele o tym, jak wybrać odpowiednią mieszankę kawową, jak wybrać młynek do kawy czy czyścic swój ulubiony ekspres. Wokół kawy krąży jednak wiele mitów, dlatego w poniższym wpisie chcemy obalić niektóre z nich. Czytając ten artykuł, dowiesz się również wielu ciekawych faktów o kawie.

Lista mitów o kawie

  • Kawa rozpuszczalna jest zdrowsza od kawy ziarnistej

To mit, który może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Z czego to wynika? Kawa rozpuszczalna jest produktem wysoko przetworzonym. W sprzedaży spotyka się również kawę instant, sprzedawaną jako produkt 2w1 lub 3w1. Tego typu kawy instant zawierają w sobie również niezdrowe dodatki do żywności. Z tego względu warto ograniczyć spożywanie kawy rozpuszczalnej.

  • Kofeinę można znaleźć wyłącznie w kawie

To mit, ponieważ kofeina znajduje się również w wielu innych produktach spożywczych. Substancję te można znaleźć również w herbacie, czekoladzie czy napojach energetyzujących. Kofeina jest także składnikiem większości leków przeciwbólowych.

Lista faktów o kawie

  • Kawa wywiera korzystny wpływ na poziom koncentracji

Warto wiedzieć, że wypicie jednej filiżanki kawy o zawartości 200 mg kofeiny wywiera również korzystny wpływ na długotrwałe zapamiętywanie. Kofeina zawarta w ziarnach kawy działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Z tego względu po wypiciu kawy odczuwa mniejsze zmęczenie i senność. Kofeina zwiększa wydolność fizyczną organizmu, pozytywnie wpływa na koncentrację, a nawet poprawia samopoczucie.

  • Kawa utrudnia zasypianie

Warto pamiętać o tym, że kofeina dość szybko przenika do krwiobiegu. Jej największe stężenie w Twoim organizmie przypada już na jedną godzinę po wypiciu kawy. Pobudzenie organizmu po wypiciu filiżanki tego napoju może trwać przez kilka godzin. Wypicie podwójnego espresso 3 godziny przed snem cofa zegar biologiczny prawie o godzinę.

  • Kawy nie powinno łączyć się z lekami

Często mówi się o tym, że leków nie powinno popijać się kawą. Jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Z czego to wynika? Nie należy popijać leków kawą ani też spożywać jej na krótko przed ich zażyciem? Wypicie kawy może osłabić działanie leku lub wydłużyć czas jego działania. Połączenie kawy z lekami może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu lub samopoczuciu. Z tego względu lepiej nie pić kawy przed przyjmowaniem leku lub krótko po jego zażyciu.

Większość z nas wypija chociaż filiżankę kawy każdego dnia, warto poznać fakty i mity o tym napoju. Dzięki temu staniesz się świadomym konsumentem i z jeszcze większa przyjemnością będziesz mógł delektować się tym napojem. Ekspresy do kawy w sklepie internetowym to miejsce, w którym znajdziesz najlepsze urządzenie do przygotowywania specjałów kawowych!

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.