Jak działa ekspres do kawy?

Ekspres do kawy jest urządzeniem intuicyjnym oraz prostym w obsłudze dla każdego miłośnika kawowego specjału. Pozwalają w dodatku przyrządzić aromatyczną i smaczną kawę. Jak zatem działa ciśnieniowy to urządzenie?

Co wchodzi w skład ekspresu do kawy?

Ekspres do kawy posiada szereg funkcji i parametrów. Jednak wyposażony jest zawsze w te same elementy wewnątrz, które odpowiadają za moc, ciśnienie i bezpośrednio za działanie urządzenia. O jakich częściach mowa?

  • Grzałka – im większa moc, tym szybciej nagrzeje ekspres oraz przyrządzi kawę. Grzałki najczęściej mają moc od 800W do 1500W
  • Pompa ciśnieniowa – ciśnienie pompy w ekspresie zaczyna się od 9 barów. Tyle potrzeba, aby przygotować zwykłe espresso. Gdy jednak zależy nam na innych rodzaj kawy, to powinniśmy szukać zdecydowanie wyższych wartości w ekspresach. Niektóre mają od 15 do nawet 19 barów. Pompa ciśnieniowa zasysa wodę z pojemnika, podgrzewa, a następnie przepuszcza przez sito z kawą.
  • Pojemniki na wodę, kawę i fusy – nowe ekspresy do kawy posiadają osobne dozowniki, w których umieszczona jest woda, kawy, czy pozostałości po niej. Warto zwrócić uwagę, aby ekspres posiadł możliwość umieszczenie filtrów do wody.

Wśród innych elementów ekspresu można wymienić choćby dyszę spieniające oraz pojemnik na mleko, ubijaka do kawy, czy kolbę do zaparzania jednej lub dwóch filiżanek. W zależności od danego modelu wiele urządzeń posiada także różne części zamienne do ekspresów do kawy. Dlatego niekiedy dane elementy ekspresu różnią się od siebie lub nie ma ich bezpośrednio zamontowanych w urządzeniu.

Jak działa ekspres do kawy?

Po wyłączeniu ekspresu do kawy uruchamia się grzałka. Podgrzewa wodę do maksymalnej temperatury. Jest to zazwyczaj około 95 stopni. Następnie poprzez pompę ciśnieniową przepuszcza wodę przed sito. Zaparzana jest kawa w określonym czasie parzenia. Wartość ta różni się w zależności od danego ekspresu od mocy i ciśnienia urządzenia. Nie jest to dłużej niż niecała minuta. Pozwala to uzyskać aromatyczną i smaczną kawę, jaką wybraliśmy. Dobrej jakości ekspres ciśnieniowy umożliwia zaparzenie dwóch filiżanek jednocześnie, co nie tylko skraca czas oczekiwania, ale przede wszystkim w łatwy sposób ekspres przygotowuje dwa napoje jednocześnie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.