Historia ekspresów do kawy

Czy zdajesz sobie sprawę ile osób pracowało nad tym, abyś teraz mógł cieszyć się smakiem swojej wyjątkowej, aromatycznej kawy prosto z ekspresu? Jeżeli chcesz poznać historię odkrycia kawy oraz wynalezienia i rozwoju ekspresów do kawy – zapraszamy do lektury!

Kto wynalazł kawę?

Legenda głosi, że kawę odnalazły kozy! Według niej pasterz z Etiopii zauważył, że jego zwierzęta po zjedzeniu owoców pewnego krzewu, wykazują bardzo dużo energii. Pierwszą kawę zaparzył z lekko zmielonych ziaren wraz z ich otoczką. Z biegiem czasu zarówno Etiopczycy, jak i inni mieszkańcy Bliskiego Wschodu zorientowali się, że kawa zrobiona z samych ziaren jest smaczniejsza. Zakłada się, że w ten sposób aromatyczny napój spożywano do około XVIII wieku.

Wynalezienie ekspresu do kawy

Trudno stwierdzić, kto pierwszy wynalazł ekspres do kawy, ponieważ nad jego powstaniem pracowało wiele ludzi przez dziesiątki lat. Na samym początku proces parzenia kawy wyglądał dosyć prowizorycznie. Początkowo robiono to w domach w naczyniach przypominających dzisiejsze woki i parzono pod przykryciem.

W 1800 roku wynaleziono dzbanek de Belloya, który jest prawdopodobnie najstarszym prototypem urządzenia do parzenia kawy. Niestety nie posiadał on sitka. Dopiero 6 lat później naukowiec Benjamin Thompson, znany również pod pseudonimem hrabia Rumford, skonstruował zaparzacz z sitkiem ubijającym. Przez następne lata wielu śmiałków przyglądając się jego dziełu, tworzyło nowe wariacje tego urządzenia.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na sukces wynalezienia ekspresu do kawy jaki znamy dzisiaj pracowało bardzo wiele osób. Jednak za kolebkę kawy oraz ekspresów do kawy uznaje się Włochy. Wśród Włochów, którzy przyczynili się do dzieła, jako pierwszego wymienia się Angelo Moriondiego. Stworzył on projekt urządzenia oraz opatentował go w 1884 roku (na okres 6 lat). Co ciekawe nie zbudował go sam, a wynajął do tego mechanika.

W dalszych latach kolejni ludzie, których nazwisk często nie znamy, udoskonalali projekt tego ekspresu do kawy, aż do roku 1901. Był to rok, kiedy finalnie Luigi Bezzera opatentował ekspres do kawy, a 5 lat później pokazał go na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.

Kolejne lata mijały na udoskonalaniu urządzeń do parzenia kawy, nowych projektach oraz eksperymentowaniu. W międzyczasie pojawił się trudny dla całego świata okres II Wojny Światowej, gdzie zaniechano prac nad nowymi ekspresami. Zgodnie z przysłowiem „Potrzeba matką wynalazków” firma Maxwell House wypuściła pierwszą kawę rozpuszczalną, która stała się hitem.

Ekspresy podobne do dzisiejszych zaczęły być produkowane dopiero od lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele wysokiej klasy urządzeń. Sklep z ekspresami do kawy jest jednym z nich!

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*