Ekspres do kawy z młynkiem – najczęstsze usterki

Drobnych usterek i większych awarii nie uniknie żaden sprzęt AGD, również nowoczesny ekspres do kawy z młynkiem. Ciśnieniowa maszyna regularnie czyszczona i odkamieniania powinna posłużyć przez długie lata. Czasami jednak zdarza się, że odmawia posłuszeństwa. Co może być tego przyczyną?

Ekspres do kawy z młynkiem

Do najczęstszych usterek spotykanych w ekspresach ciśnieniowych należą te związane z zabrudzeniem instalacji. Wielu użytkowników nie dba o swoje urządzenia, traktując je jak sprzęt nie wymagający żadnej konserwacji. Tymczasem regularne czyszczenie pozwala nie tylko uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ale również poprawia smak i aromat parzonej kawy.

Zatkane sitko

W ręcznych ekspresach do kawy wszystkie czynności związane z czyszczeniem należy wykonać samemu. Użytkownicy, którzy systematycznie płuczą podajnik na kawę i opróżniają tackę z brudnej wody, często zapominają jednak o przetarciu sitka. To tam zbierają się resztki fusów, które wpływają na smak i jakość parzonego napoju. Oprócz tego powodują również zatykanie małych dziurek, przez które ekspres dostarcza wrzątek. W efekcie woda nie może przepłynąć i do podstawionego kubka nie wpada ani jedna kropelka kawy. Zapchane sitko można próbować przetykać ręcznie, ale lepiej oddać je do serwisu.

Kamień w instalacji

Ekspres automatyczny do kawy to znacznie mniej pracy przy codziennym czyszczeniu niż w przypadku maszyn ręcznych. Większość z nich jest wyposażona w programy samomyjące, które uruchamiają się po włączeniu. Zazwyczaj nie wymagają one żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Maszyna sama pobiera trochę wody z pojemnika i przepuszcza ją przez instalację w celu usunięcia osadów, resztek parzonej wcześniej kawy i innych nieczystości, które mogły się tam znaleźć. Brudna woda wylewana jest dyszami na tackę – lub do podstawionego kubka. Cały proces trwa nie więcej niż kilka sekund.

To jednak nie wystarcza – każdy ekspres automatyczny do kawy wymaga dodatkowego odkamieniania. Jeżeli użytkownik tego nie zrobi, zbierające się osady z twardej wody przytykają instalację, uniemożliwiając przepływ płynów. Niestety, w większości przypadków konieczna będzie wówczas wizyta w serwisie, który profesjonalnie pozbędzie się problemu.

Zepsuty młynek

Podczas użytkowania ekspresu awarii może ulec również młynek. Czasami zmielona kawa doprowadza do jego zablokowania, jeśli więc naszą uwagę zwróci nienaturalny dźwięk, jaki wydaje urządzenie podczas mielenia, najlepiej skontaktować się z serwisem (polecamy serwis ekspresów Wrocław – sprawdź ofertę). By uniknąć tego typu sytuacji, pamiętajmy,  żeby nie mielić karmelizowanych lub kandyzowanych ziaren kawy oraz nie ustawiać regulacji grubości mielenia, kiedy młynek jest w ruchu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.