Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ekspresów do kawy?

Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie ekspresy? Poznaj ich rodzaje oraz sposób działania, jeżeli planujesz jego zakup z pewnością, warto je znać.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Wyróżnia się kilka rodzajów ekspresów, a są to ekspresy: kolbowe, przelewowe, kapsułkowe i automatyczne. Różnią się one między sobą sposobem przygotowania kawy, różnice cenowe mogą być również znaczne, dlatego warto zastanowić się: jaką kawę lubisz oraz ile wynosi twój budżet. Zakup ekspresu to jednorazowy wydatek na urządzenie, które będzie służyć Ci przez lata, dlatego warto znaleźć taki model, który będzie dla ciebie najlepszy.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy kolbowe nazywane są również półautomatycznymi. Do kolby wsypujemy kawę, a następnie umieszczamy ją w ekspresie, woda znajdująca się w zbiorniku zaparza kawę. Często w ekspresach kolbowych znajduje się dysza do spieniania mleka. Jeżeli odpowiada Ci ten sposób przygotowania kawy, warto wybrać ekspres kolbowy, który można znaleźć w przystępnej cenie.

Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy to urządzenie, które działa w następujący sposób: woda pod ciśnieniem przelewana zostaje przez zmielone ziarna kawy, a następnie trafia do dzbanka. Jego obsługa jest prosta, można znaleźć go również w atrakcyjnej cenie. Warto zwrócić uwagę, czy ma on dodatkowe funkcje takie jak: spieniacz do mleka, czy młynek, który miele ziarna oraz na to, ile kawy zmieści się w dzbanku.

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe to idealny wybór dla osób, którym zależy przede wszystkim na szybkim i prosty przygotowaniu kawy. Wystarczy umieścić kapsułkę w odpowiednim miejscu i poczekać na kawę. Ekspres ten można znaleźć w niskiej cenie. Należy jednak pamiętać również o cenie kapsułek, najlepiej sprawdzić to przed zakupem ekspresu.

Ekspresy automatyczne

Ekspres automatyczny parzy kawę szybko, wyposażony jest w młynek i spienia on mleko. Wystarczy wcześniej uzupełnić ziarna, wodę, mleko i wybrać kawę, którą ma przygotować i chwilę poczekać. Ekspres często ma wbudowaną funkcję, która informuje, że należy go odkamienić oraz ułatwiającą czyszczenie jego układów. Ekspresy te bywają droższe niż pozostałe rodzaje ekspresów.

Jaki ekspres jest najlepszy?

Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki sposób przygotowania kawy preferujesz oraz jaką kawę lubisz. Musisz określić, to czego od niego oczekujesz, zastanów się również, czy dany ekspres będzie pasować do twojej kuchni oraz ile masz dla niego miejsca. Warto sprawdzić ekspres jura, ponieważ może to być idealny wybór dla Ciebie!

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.